דייג באלסקה

אם ריח דגים משכר, סביבת עבודה רטובה בטמפרטורות נמוכות ואורח חיים כפרי בנופים קסומים מדבר אליכם אז אתם בכתבה הנכונה. תעשיית הדייג באלסקה מספקת מקומות עבודה ליותר מ- 30,000 עובדים בכל שנה ומהווה מוקד עלייה לרגל לכל המחפשים עבודה בחו"ל, במיוחד באיזור אלסקה.

עבודה במפעלי הדגים


במידה ותבחרו לעבוד במפעלי הדגים (הקיימים גם בלב ים על רפסודות ענק וגם בחוף), מגוון התפקידים שיוצע לכם כולל- פריקת הדגים מספינת הדיג ופיזור קרח, מיון, פירוק, שקילה ואריזת דגים, אריזת קוויאר (מתאים גם לבנות) והפעלת מכונות. בעבודה במפעלים השכר לרוב הוא שכר מינימום, אשר עומד באלסקה על 7.15$ לשעה. שכר לשעת עבודה נוספת (מעבר לשעות הרגילות) הוא פי 1.5 משכר המינימום (12$ לערך). שעות העבודה הרגילות הן 8 שעות ליום/40 שעות לשבוע, אך לרוב ניתן גם לעבוד יותר, עד 16 שעות ביום/ 80-100 שעות בשבוע ואף יותר. העבודה מתחילה כאשר הדגים מגיעים למפעל. בתקופת השיא משמרת יכולה להמשך 16 שעות ביום, במשך שבעה ימים בשבוע. המגורים, בסגנון מעונות, מותאמים ל 2- 4 אנשים בחדר עם מקלחות משותפות. לרוב, המגורים מסופקים חינם או במחירים נמוכים מאד. שיאה של תקופת עבודה באלסקה חל בין תחילת חודש יוני ועד אמצע ספטמבר. בסיום תקופת ההעסקה במפעלים יכול עובד להרוויח בין 7,000$ - 8,000$ לאחר שמונה שבועות בלבד.

העבודה על ספינות דיג


במידה והינכם קצת יותר הרפתקנים (ומחפשים גם יותר כסף), ניתן למצוא מקומות עבודה גם על ספינות הדייג המפליגות יום יום מחופי אלסקה בשעות הבוקר המוקדמות. אופי הספינות באלסקה מגוון- ישנן ספינות דייג המונות 100 אנשי צוות בהם מהנדסים, טבחים, עובדי עיבוד דגים במפעל לעיבוד שעל הספינה ודייגים כמובן, ויש גם צוותים של דייגים היוצאים לדייג באמצעות שתי סירות דיג קטנות בלבד. הם דגים בעיקר סלמון ונמצאים סמוך לחופים ולמפרצים השונים. בסירות אלה קשה להתקבל לעבודה, אלא אם יש לך נסיון קודם בדייג. מדובר בצוותים קטנים מאד וכל עובד בצוות צריך לדעת לעשות את תפקידו היטב. אלה שכן מצליחים להגיע לסירות אלה בדר"כ מתחילים בעבודה במפעל לעיבוד דגים ביבשה, סמוך לחוף, עוברים לעבודה על המזח ומוצאים סירה בה חסר איש צוות. השכר בתור איש צוות של אחת מספינות הדיג באלסקה בנוי על אחוזים המחושבים בהתאם לשלל שכל צוות עובדי הסירה (כולל אתכם כמובן) הביא באותו היום. קפטן הסירה לוקח בדר"כ קרוב ל 40% מהשלל ואח"כ מחשבים הוצאות דלק ואוכל. לאחר ניקוי הוצאות אלה, מחולק הסכום לפי מספר אנשי הצוות בסירה. לדוגמא, סירה המונה כחמישה אנשי צוות, העובדים בחודשים יולי אוגוסט, יכולים לתפוס דגים בשווי של 100,000$ ולאחר הוצאות ישאר לכל איש צוות בסירה סדר גודל של 10,000$.

אופי העבודה על סירות דיג


העבודה היא במשמרות של 16 שעות על הספינות הגדולות ומשמרות של 19 שעות על הסירות הקטנות. נדיר מאד שמוותרים למישהו על משמרת, לא חשוב אם הוא קצת חולה או שסתם לא מתחשק לו. מדובר בעבודת צוות והתגמול הוא לפי העבודה של כל הצוות ולכן גם עובדי הצוות השונים לא רואים בעין יפה עובד עצל. לפני שיוצאים לדרך כדאי לדעת שרוב הספינות שיוצאות לדייג חוזרות לחוף פעם בחודש בממוצע, אי אפשר לדעת בדיוק מתי הם יחזרו אבל המקסימום שהייה בלב ים היא תקופה של 40 יום, כי אח"כ צריך להגיע לחוף גדי לחדש את האספקה. במהלך התקופה על הספינה אין שום אפשרות לרדת ממנה ולחזור לחוף. מעבר לכך, לפני שיוצאים לדייג חשוב לסגור עם הקפטן את השכר שמקבלים וחשוב לדעת בעבור מה משלמים ובעבור מה לא משלמים. לכל קפטן יש מדיניות שונה בנוגע לגלגול ההוצאות על העובדים. ההוצאות יכולות לכלול אוכל דלק ותיקונים בעיקרן אך יש כאלה המגדילים לעשות ומחייבים את העובדים עבור הסרבלים אותם הם לובשים במהלך הדייג או עבור הביטוח רפואי במהלך השייט. אל תחכו ליום השכר על מנת לגלות את כל ההפתעות האלה. חשוב לדעת ולסגור הכל מראש. הקפטנים בדרך כלל הוגנים, רק צריך לא לשכוח לסכם מראש את כלל הנושאים.

אזורי הדיג באלסקה מתחלקים לחמישה אזורים עיקריים


Southeast Alaska - איזור 1
אזור זה באלסקה עשיר בדג ההליבוט (או בשמו העברי -פוטית), בקלה, סרטנים והרינג והעונה מגיעה לשיאה בחודשים יולי אוגוסט.
 
Prince William Sound and the Kenai Peninsula - אזור 2
איזור המכיל בעיקר ספינות דייג קטנות.
 
Kodiak Island - אזור 3
אזור זה הינו ביתם של 10 זנים שונים של מושבות עשירות בפירות ים. העונה מגיעה לשיאה בין תחילת יולי לשבוע השני של אוגוסט, אך בפועל קיים דייג לכל אורך השנה.
 
Alaska Peninsula and the Aleutian Islands- אזור 4
אזור המרכז את רוב הדייג באלסקה במשך תקופת החורף.
 
Bristol Bay- אזור 5
איזור המתרכז בעיקר בדיג של דגי הסלמון. עונת הסלמון קצרה מאד. שיא העונה הוא בתחילת יולי, והעונה נמשכת באזור זה עד כ-6 שבועות. יחד עם זאת, מדובר באזור מעולה לדייג סלמון, הנחשב לאחד הטובים בעולם ולמוביל באלסקה. למרות ששיא העונה של הדייג מתרכז בתקופת הקיץ, רוב תעשיית הדיג באלסקה עובדת כיום לאורך כל השנה. חלק מחברות הדייג העובדות בשני האזורים האחרונים מעסיקות עובדים במשך כל השנה ומשנות את תפקיד העובדים בהתאם לעונה. עובד יכול להיות בחודשים מסויימים תופס סרטנים, אורז בבתי אריזה או כל דבר אחר שמצריכה העבודה. סטודנטים רבים מתחילים לעבוד במקום שנקרא "Kenai" בתחילת יולי ומגיעים ל "Ketchikan" במהלך אמצע אוגוסט על מנת לעבוד בכל מקום בשיא העונה. בשבועות של העונה "החמה" יש הרבה מאוד עבודה והשכר הוא בהתאם, כך שאם רוצים למקסם רווחים צריך לנדוד עם הדגים מאזור לאזור על מנת להיות בזמן הנכון בכל מקום.

היכן להתחיל עבודה בדיג?


את רשימת בעלי ספינות דייג באלסקה ניתן למצוא בלינק המצורף, לאחר רישום בעלות של 4$ לאחר הרישום יש להכנס לעמוד members, למלא שוב טופס פרטים אישיים ומשם לבחור את המשרות המוצעות. www.alaskajobfinder.com

טיפ קטן..וחשוב


כדאי להכין קצת שיעורי בית בנוגע לנושא עבודה בארה"ב בכלל ובכל הנוגע לתחום העבודה בספינות דייג באלסקה בפרט, וזאת על מנת לשפר את התקשורת עם המעסיק בעת ראיון העבודה. המעסיקים לא תמיד סבלניים לענות על שאלות טריוויאליות מבחינתם. מאידך, אם הם רואים שהמועמד קצת חקר על אופי העבודה ויודע מה מצפה לו, מד הסבלנות שלהם עולה פלאים והם מבינים שמדובר בעובדים רציניים. 
כדאי כמובן גם לעשות את כל הבירורים בנוגע לתהליך הוצאת ויזה לארה"ב כמה שיותר מוקדם.
בהצלחה !

הצעות עבודה ברחבי העולם, מלוחות העבודה של Maka

ההודעה נשלחה!

השאירו פרטים ונחזור בהקדם!

תפריט נגישות